24.8. - 27.8. US Open / karsinta
24.8. US Mixed / karsinta
25.8. - 26.8. US Mixed / pääsarja
27.8. Kaksaripääsarjan arvonta
30.8. - 13.9. Kaksinpelit
4.9. - 12.9. Nelinpelit
24.8. - 27.8. US Open / karsinta
24.8. US Mixed / karsinta
25.8. - 26.8. US Mixed / pääsarja
27.8. Kaksaripääsarjan arvonta
30.8. - 13.9. Kaksinpelit
4.9. - 12.9. Nelinpelit
Villejä jaeltu, hieman yllättää kun ei näy Wawrinkaa, ei näy Draperia, ei näy edes Dimitrovia. Monfils sai Ranskan liiton kiintiövillin kuten itse Wimbledonin aikoihin pohdiskeli, et sieltä varmaan kyselee.
Naisten puolella sama tilanne, että yksi pääsarjavilli jakamatta. Serena Williamsin nimeä ei listalta löydy joten näinköhän nähdään toisinto Wimbledonista, missä viimeistä naisten pääsarjavilliä pantattiin kiitettävän pitkään. Venus toki listalta löytyy, vaikka mitään suurta pelillistä syytä ei näille villeille enää ole. 14 ottelun tappioputki ja edellinen matsivoitto Washingtonista 2025.
Kaikille näistä kolmikosta (Wawrinka, Draper, Dimitrov) ei vaan riitä villejä kortteja, kun kotimaan pelaajia suositaan suht. odotetusti, onhan siellä toki paljon kyvykkäitä pelaajia.
Uskoisin kuitenkin, että Wawrinka tulee viemään tuon villin kortin entisenä US Open voittajana. Dimitrovilla tuskin riittää, kun on nähty esim. RG:n karsinnoissa. Draper on myös täysi arvoitus terveystilanteen puolesta ja tulokset eivät ole häikäisseet erityisemmin paluukisoissa.
Varmaan mainittu mutta mainitaan uudelleen, kun en löytänyt, eli mixtin kaksi ekaa päivää on tätä “speed-datingia” neljään no-adilla ja kaksi peliä päivässä. Vasta finaali normierillä ja no-adilla. Kaikissa kymppi-MTB kolmas.
Niin siis millä formaatilla se karsinta pelataan?
Päivässä molemmat kierrokset, erä neljään geimiin, 4-4 tilanteessa normitaiska, kolmas matsitaiska kymppiin, no-ad koko ajan.
Twitterin tietotoimistojen mukaan US Open julkaisee palkintorahansa tänään. Harvinaisen myöhään jättävät, pakko veikata et kulisseissa jotain vääntöä ollut käynnissä.
Mixedissä ei pisteitä jaella joten taalapino puhdas ykkösmotivaattori. Nouseeko potti tai siis kuinka paljon potti nousee, viime vuonna kokonaisrahat 2,4 miljoonaa taalaa. Tuo oli puolet siitä, mitä normaalinelureissa jaettiin per sukupuoli. Mutta kyseinen potti meni viime vuonna 16 parille, nelureissa 64 paria ottaa omansa.
Viime vuonna mixedin kvartseista eespäin alkoi tienaamaan suunnilleen saman kuin normipuolella samoista sijoituksista, mixedissä siis paljon paremmat tuntipalkat jos asiaa haluaa näin päin katsoa. Ehkä lyhyessä formaatissa vaanii se mörkö et matsit voi olla tosi pienestä kiinni joskus jopa tuurista, ei ole pikaformaatissa varaa syöttöjen kanssa yskähdellä tai äkkiä on erä jo ohitse. Viime vuonna kuitenkin mahdollisesti maailman paras sekaneluripari oli myös tässä kisassa paras joten siinä mielessä ei puhuta puhtaasti kolikon heitosta.